Zeytinyağlı Barbunya Nasıl Yapılır ?

Zeytinyağlı Barbunya Nasıl Yapılır ?

Zeytinyağlı barbunya hazırlamak diğer yemeklere göre biraz daha fazla özen isteyen bir durumdur. Sizlere vereceğimiz tarif ile pratik bir şekilde zeytinyağlı barbunya hazırlayabilirsiniz.
4.0 (1 oy)
Zeytinyağlı Barbunya keyfini yaşamak için gerekli malzemeler herkesin kolaylıkla edinebileceği çeşittedir. Hazırlaması zor olmayan Zeytinyağlı Barbunya tarifi için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

Zeytinyağlı Barbunya yemeği için iki su bardağı barbunya, bir tane kuru soğan, iki tane domates, iki diş sarımsak, bir yemek kaşığı domates salçası, yarım çay bardağı zeytin yağ, bir tatlı kaşığı şeker, yarım çay kaşığı tuz ve yarım bağ maydanoz hazır edilmelidir.

Zeytinyağlı Barbunya Nasıl Yapılır ?

Zeytinyağlı Barbunya yemeğinin hazırlanışına geçmeden önce barbunyaların bir geceden önce ılık suda ıslatılarak yumuşamaya bırakılması, domateslerin kabuklarının soyularak küp şeklinde kesilmiş olması ve sarımsakların da ince ince kıyılmış olması gerekmektedir.

Zeytinyağlı Barbunya yemeğinin hazırlanışına küp şeklinde kesilmiş soğanları ve zeytinyağını aynı tencerede kavurarak başlanır.

Soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. İnce ince kıyılmış sarımsaklar ve kabuğu soyulmuş küp küp kesilmiş domatesler kavrulmuş soğanlara eklenir. Domatesler suyunu bırakana kadar kavrulmaya devam edilmelidir.

Sonra domates salçasını da tencereye ekleyiniz ve kokusunu alana kadar kavurunuz. Bütün bu karışımların üzerine barbunyaları dökün ve bir süre karıştırın.

Karışımın üzerine çıkacak kadar yemeğe su ekleyin. Yeteri miktarda tuz ve şekeri de eklemeyi unutmayın.

Düdüklü tencerede hazırlanan bu karışımın ağzını kapatırken basınç ayarını 2’ye getirerek yaklaşık yarım saat barbunya yemeğini pişirmeye bırakın.

Daha önceden hazırladığınız maydanozları, pişen zeytinyağlı barbunya yemeğinin üzerine süs olarak yerleştirip servis edebilir ve afiyetle yiyebilirsiniz.