Zippo bakımı nasıl yapılır?

Zippo bakımı nasıl yapılır?

Lüks bir duruşa sahip olan kaliteli Zippo çakmaklarınızın bakımını periyodik olarak yapmazsanız çakmağınız zarar görmeye başlayabilir.
0.0 (0 oy)
Zippo nasıl yapılır? Zippo’nun bakımı nasıl yapılır?

Herkes orijinal bir Zippo çakmağı olsun ister fakat Zippo oldukça pahalı bir çakmak olup dünyanın en güzel çakmağıdır. Zippo Vietnam savaşı öncesi Amerikan donanma askerlerinin güvertede sigara yakmalarının zorluğunu dile getirerek bunun için bir çakmak üretilmesini istemeleriyle ortaya çıkmıştır. Zippo’nun yakıtının bu nedenle ham petroldür ve 60 mil hızına sahip bir rüzgarda bile kolayca sigaranızı yakabilmenize olanak sağlar.

Zippo’nun bu kadar ün sağlaması Vietnam savaşındaki askerlerin üzerlerine kazıdıkları yazılardan sonra ün kazanmıştır ve ünü şimdiye dek sürmüştür.

Savaş başlarında askerler üzerlerine kazıdıkları güzel yazıların ardından örneğin “Barış için buradayız” gibi yazıların ardından savaş sonlarına doğru bu yazılar kandırıldıkları şeklinde yazılara dönmüştür. Zippo şirketi bu çakmaklarındaki bu yazıları reklam aracı olarak kullanmakta geç kalmayıp reklamını bu yönde yaparak ününü daha da genişletmiştir.

zippo

Zippo türünün tek örneği bir çakmaktır ve yan sanayisi çok olan bir çakmaktır. Bu nedenle orijinal diye almış olduğunuz Zippo çakmakları çok iyi bir şekilde kontrol ettirmelisiniz. Çakmağı aldığınızda ve kapağı açtığınızda çıkan sesin çok güzel bir ses olması gerekmektedir. Zaten bu sesi duyduğunuzda anlayacaksınızdır. Çakmak malzemeleri bakımından önemli madenleri zaman zaman firma kullanmaktadır fakat normal çakmaklarında bu tür madenlerine yer verilmese de en pahalı çakmak olma özelliğine sahiptir.

Zippo’nun bakımı yapılması çok önemlidir. Bakımı yapılmayan bir Zippo’dan yeterince verim alamazsınız ve sigaranızı yakarken alacağınız keyfi indirgemiş olursunuz. Bu sebeptendir ki bakımı çok önemlidir.

Zippo’nun bakımını yaptırmanız için şirketin yeri olan Amerika’ya gitmenize gerek duyulmaz. Zaten garanti kapsamında olan bu çakmakları aldığınız yere geri götürerek garantisinden faydalanabilirsiniz.

Zippo’yu alırken yanında çakmak taşları yedek olarak verilmelidir. Piyasadan almış olduğunuz bu çakmak taşları yerine Zippo firmasının sizlere vermiş olduğu çakmak taşlarını kullanmalısınız.

Zippo kapağı çok önemli olup sert bir şekilde ve düz olmayan bir şekilde içi açılmamalıdır. Yoksa söylediğimiz gibi o güzelim sesten mahrum kalabilirsiniz.